Jolly Roger - piracka bandera

jolly Roger tak nazwane zostały bandery noszone przez pirackie okręty. Nazwa "Jolly Roger" pochodzi prawdopodobnie z francuskiego "joli rouge" (ładny czerwony) od koloru flagi używanego przez pierwszych piratów. Pochodzenie nazwy nie jest do końca wyjaśnione, istnieją teorie które mówią, że bandera przejęła nazwę od "Old Roger" - przezwisko, jakim określano diabła, lub "Roger" - określenie dla włóczęgi.

Bandery na morzu mają ogromne znaczenie. Pozwalają odróżnić wrogie okręty od swoich i niejednokrotnie niosą ważne informacje. Na przykład ogólnie panującym zwyczajem jest że biała flaga oznacza poddanie się lub pokojowe zamiary natomiast żółty kolor oznacza panującą na pokładzie epidemie i ostrzega załogi innych statków przed zbliżaniem się . Okręty bez wywieszonej bandery z reguły traktuje się jako wrogie. Także Jolly Roggery miały swoje znaczenie informacyjne i wywieszenie ich miało wywrzeć określony skutek.

Wciągnięcie pirackiej bandery było swoistym elementem wojny psychologicznej. Zawierała ona bowiem przesłanie dla wszystkich że oto zbliża się piracki okręt i w razie jakiegokolwiek oporu dla nikogo nie będzie litości. Aby jednak zyskać na czasie i jak najbardziej zbliżyć się do okrętu przeciwnika w celu przeprowadzenia abordażu pirackie załogi często posługiwały się podstępem. Podpływano pod wywieszoną banderą państwową i dopiero w ostatniej chwili zamieniano ją na piracką. Musiało to wywoływać niemałe przerażenie wśród atakowanych załóg gdyż niejednokrotnie załogi okrętów poddawały się bez walki na widok Rogera. Na Karaibach w krótkim okresie czasu stosowanie tych flag stało się przez piratów powszechne.

Groźne emblematy bandery, kojarzące się z destrukcją i zniszczeniem, były charakterystyczne dla każdego kapitana pirackiej jednostki. Często były kojarzone z jego reputacją lub przedstawiały przesłania i ostrzeżenia kierowane do jego wrogów. Dla przykładu, kapitan Bartholomew Roberts, który wzbogacał się napadami na statki handlowe w okolicach wysp Barbados i Martynika, używał czarnej flagi przedstawiającej figurę pirata (przypuszczalnie siebie samego), która stała na dwóch czaszkach. Pod jedną widniał skrót postać pirata stoi na czaszkach oznaczonych literami AMH i ABH - czyli A Martiniquan Head (Głowa Martyniki) i A Barbadian Head (Głowa Barbadosu). Przesłanie było proste, marynarze z tych kolonii nie mogą liczyć na litość, jeśli będą stawiać Robertsonowi jakikolwiek opór.

Innym charakterystycznym elementem pirackiej bandery był jej kolor. Pierwsi piraci używali bander czerwonych. Wywodziły się one najprawdopodobniej z bander korsarskich gdyż pod tym właśnie pływały korsarskie okręty. Nie małe znaczenie miało to iż czerwony jest symbolem krwi i zniszczenia. Około roku 1700 czarne i czerwone bandery są już nierozerwalnie związane z korsarstwem. Po zakończeniu wojny o sukcesję hiszpańską, wielu korsarzy staje się piratami. Zachowują stare symbole, a czerwień zastępują czernią. Tak rodzi się Jolly Roger.

Więcej na temat Jolly Roggerów możecie przeczytać na tej stronie Jolly Roger. Bardzo polecam.

strona głównaBanderygóra strony
Copyright © 2009 "Jollyroger" Tomasz Piechota | CSS and XHTML |